שינוי גודל האותגודל אות רגילגודל אות גדול יותרגודל אות גדול מאוד
כל הכותרים
החומרים המרכיבים אותנו
דתות העולם
ישראליות, יהדות ומקרא
שירת תור הזהב
קלאסיקה ערבית

לאתר: מורה נבוכים


הדפסה ידידותית חזרה לרשימת הספרים

  » על הספר  » המחברים  » מתוך הספר    » ביקורות ועוד  » עטיפת הספר  


דיכוי הארוטיקה
מאת: ניצה בן-ארי

מחיר קטלוגי:  79 ₪
המחיר באתר: 63 ₪


 

ביקורות ועוד

"ניסיוני המצטבר כסטודנטית בחוג לספרות עברית לימדני, שנטילת ספר העוסק בתולדות הספרות העברית לא תסתיים בחיוך; ספר שעניינו ההיסטוריה של הספרות העברית עשוי להיות חשוב, מאיר עיניים, מעלה אופציות חדשות של קריאה, מרגש או פוליטי או מגדרי או גואל מתהומות השיכחה, הכל - רק לא משעשע. אלא שספרה של ניצה בן-ארי דווקא משעשע, ובמובן היותר אינטליגנטי ואנין של המלה. כלומר, הוא מאפשר לנו לגחך על עצמנו מעט, מפרספקטיבה של זמן ולאו דווקא באכזריות נוקבת וחסרת חמלה. מין הומור מפויס היפה לאזורים שבין האירוניה, הנוסטלגיה והתובנה.

... ספרה של בן-ארי מאיר באור חדש ומעניין דווקא את התפתחותה של ספרות הזימה הנמוכה, ויותר מזה, את האופוזיציה האמיצה שהעמידו אחדים מיוצריה לרוח המהוגנת, הציונית והבורגנית של התקופה..."

מיכל זמיר, הארץ מוסף ספרים, 25.7.2006

...השימוש בשפה המדוברת, ובעיקר בביטויים הנוגעים לתחום שבינו לבינה, עומד במרכז הספר של החוקרת ניצה בן-ארי. הספר דן בדרך הפתלתלה שבה עסקה הספרות העברית במילים הקשורות לאקטים מיניים, וחושף משמעויות טעונות ולעיתים כפולות למילים המבטאות מיניות.

...הספר יוכל אף הוא לשמש בעתיד כספר עזר מצוין למשפטן שיבקש לקבוע אם מילה נותרה "מהוגנת" או שחלילה חצתה את הקו הבלתי נראה שבין המהוגנות לבין גדריו של חוק איסור לשון הרע או החוק למניעת הטרדה מינית. שלל החקירות המשטרתיות העומדות בפתח בנוגע לאנשי ציבור, הופכת את הנושא כולו לעכשווי וישים."

עו"ד יעקב סגל, כתב העת "עורך הדין", דצמבר 2006.

...על זיונים נהוג היה לכתוב בשפה חגיגית-מטפורית, או במה שבן-ארי מכנה "תרגומית" (שפת התרגומים בנוסח הוצאת "שטיבל"). כמובן, חלק מהבעיה היה, ועודנו, נעוץ בעובדה שטרם הומצאו מלים מתקבלות על הדעת שיתקבלו גם על דעת המו"לים והציבור, אפילו לתיאור איברי המין של נשים וגברים. המשורר והמתרגם אברהם שלונסקי אסר מלחמה על השימוש במלה שדיים והחליף אותה ב"חזה", מספרת בן-ארי, ואי לכך עד היום הזה נקראים הניתוחים להגדלת השדיים בשם ניתוחים להגדלת החזה. נשים שופעות שדיים נקראות עד היום במלה המכובסת "מפותחות" - זכר להתפתחות המינית.

מי שחולל את המהפך הגדול בכתיבה על סקס היה דן בן אמוץ, שלדעת בן-ארי כתב את "הרומן הפורנוגרפי הצברי הראשון". כוונתה לספרו "זיונים זה לא הכל" (שדווקא לימד שזיונים הם בהחלט הכל), שאותו הוקיע המבקר הנחשב של "הארץ" יורם ברונובסקי, בשם העט שלו "יוחנן רשת", כספר המתרפק על "זיוני אשתקד". זה לא הפריע לו להיחטף מהמדפים - 50 אלף עותקים נמכרו בתוך שבועות ספורים. הספר הוליד מבול של מכתבים מנשים, שגם הם כונסו בספר, והמבול הזה, לדברי בן-ארי, מעיד על הצמא העצום שהיה בציבור הנשים לקרוא סוף סוף תיאורי סקס שנקראים (ונשמעים) כמו הדבר האמיתי.

כמובן, עכשיו כשהכדור עבר לידי הנשים, אפשר בהחלט גם לקבוע שזיונים זה ממש לא הכל. לעומת זאת, לפעמים ממש נעים לקרוא על אודותיהם ולהיזכר."

נרי ליבנה, הארץ, מאי 2006

 

© ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל-אביב על שם חיים רובין - The Haim Rubin Tel Aviv University Press | סמיוטיקה: ספרים |
טל: 03 - 6405661   פקס: 03 - 6405662   בניין גילמן למדעי הרוח, קומה 4, חדר 402, קמפוס אוניברסיטת תל-אביב, רמת אביב 69978