שינוי גודל האותגודל אות רגילגודל אות גדול יותרגודל אות גדול מאוד
כל הכותרים
החומרים המרכיבים אותנו
דתות העולם
ישראליות, יהדות ומקרא
שירת תור הזהב
קלאסיקה ערבית

לאתר: מורה נבוכים


הדפסה ידידותית חזרה לרשימת הספרים

  » על הספר    » המחברים  » מתוך הספר  » ביקורות ועוד  » עטיפת הספר  


יהדויות: תמונה קבוצתית
מאת: חגי דגן

מחיר קטלוגי:  79 ₪
המחיר באתר: 67 ₪


 

ד"ר חגי דגן הוא ראש החטיבה למחשבת ישראל במכללת ספיר, , נולד ב-1964 בקיבוץ עין המפרץ. למד באוניברסיטאות תל-אביב ופרייבורג פילוסופיה, תיאולוגיה ומחשבת ישראל..

פירסם סיפורים קצרים ומסות בכתבי-עת ומוספים ספרותיים, וכן קובץ שירה אחד, 'קווי מתאר של כמיהה' (ספריית פועלים). בין ספריו הקודמים: הרומנים 'מתחת לקו העונג', 'רשומות מאי הנשים, ו'למלך אין בית' (חרגול), 'המיתולוגיה היהודית' (הוצאת מפה).

בשיחה אישית הוא מספר: "העיסוק שלי ביהדות הוא דרך מורכבת וקצת מפותלת להתבונן בעצמי. אני רואה את עצמי כיצור שבטי, שיש לו שייכות לשבט, להיסטוריה של השבט הזה ולסיפורים שלו. היו לי תקופות שבהן תפסתי את עצמי כאינדיבידואל מבודד, ועד היום נשארו בי ספיחים של האינדיבידואליות האנינה והאגוצנטרית הזאת.

אבל לצד הדבר הזה (ואולי אפילו באופן סותר) יש בי גם צורך הולך וגובר לתחושה של עגינה במשהו יותר רחב. המשהו הרחב הזה לא נגמר במקום שבו נגמרים ה'שורשים' של המשפחה שלי בליטא או בגליציה, אלא מתמשך מעבר לזה אל ההיסטוריה המוזרה והסבוכה של היהודים, אל המסורות והמחשבות שלהם בתקופות שונות, אל הזיכרון התפוח שלהם ואל השיכחה שלהם. אני נמשך לסודות שלהם, לאמונות ולמחשבות שלהם.

לפעמים בכלל לא קל לי עם המחשבות והאמונות האלה, שעשויות להיות רחוקות מאוד מעולם המושגים והערכים שלי, ובכל זאת אני מרגיש מין תחושה משפחתית, שמדובר במחשבות ובאמונות שהן גם שלי, במסורות שלי, אפילו אם אני לא תמיד מסוגל לקיים אותן, בתפילות שלי, אפילו אם לי כבר אין למי להתפלל".

 

© ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל-אביב על שם חיים רובין - The Haim Rubin Tel Aviv University Press | סמיוטיקה: ספרים |
טל: 03 - 6405661   פקס: 03 - 6405662   בניין גילמן למדעי הרוח, קומה 4, חדר 402, קמפוס אוניברסיטת תל-אביב, רמת אביב 69978